دهکده عمران

وبلاگ تخصصی مهندسی عمران

علل و چگونگی ایجاد سونامی

سونامی از ترکیب دو واژه ژاپنی (بندر= tsu) و (موج =nami) تشکیل شده است بنابراین به گویش ژاپنی موج بندر معنی می دهد. این پدیده به طور غالب در دریاهای آزاد شکل می گیرد.علت تشکیل آن بالا و پائین رفتن کف اقیانوسها و تشکیل ستونی از آب بسمت بالا می باشد ، که ممکن است در نتیجه هر منشائی از جمله زمین‌لرزه‌های با سازوکار کانونی شیب لغز باشد. از عوامل دیگر ایجاد تسونامی در بعد کوچکتر می توان به آتشفشانهای درون اقیانوسی، دریا لغزش ،.... اشاره نمود.

 

پدیده سونامی تنها در دریاهای آزاد و وسیع شکل می گیرد و نخست در عمق زیاد بطور مثال 5500 متری اقیانوس در نتیجه یک زمین‌لرزه شیب لغز موجهائی با سرعت 835 کیلومتر بر ساعت و با ارتفاع کم نسبت به سطح آب شکل می گیرد و در این مثال در موقعیت عمق 900 متر سرعتش به 340 کیلومتر در ساعت تنزل میکند و در عمق 20 متری به 50 کیلومتر در ساعت میرسد. بنابراین ابتدا موجهای با ارتفاع کم و طول موج زیاد شكل می گیرد و سپس بسوی ساحل، ارتفاع موج افزایش یافته (لازم به ذکر است که افزایش ارتفاع به شکل هندسی سواحل بستگی دارد) و از طول موج آن کاسته می شود موجهای برخاسته با حجم و انرژی بسیار عظیمی از آب با سرعتی در حدود 50 کیلومتر در ساعت به بندرها و سواحل برخورد می کند. در گزارشهای زمین‌لرزه‌های ایران همانند زمین‌لرزه 1008 میلادی سایراف ، 1890 میلادی تاش-شاهرود و 1945 میلادی مکران که مربوط به سواحل خلیج فارس، دریای خزر و دریای عمان می باشد گزارشهایی از این پدیده وجود دارد.

در این سایت سعی بر آن است که اطلاعات موجود در سطح جهانی در مورد پدیده تسو نامی بطور متناوب جمع آوری و در دسترس قرار گیرد. مطالعاتی در مورد این پدیده در ایران در دست بررسی می باشد.

بررسی زمان، مکان و انرژی تخریبی سونامی با مثالی از سواحل مکران یران

گزارش فوری زمین‌لرزه 26 دسامبر 2004 جنوب شرقی آسیا

گزارش زمین‌لرزه 26 دسامبر 2004 میلادی خارج از ساحل سوماترا، اندونزی

عکسهایی از سونامی

آخرین اطلاعات در مورد سونامی ساحل سوماترا  http://www.drs.dpri.kyoto-u.ac.jp/sumatra

فیلم آموزشی درباره چگونگی وقوع سونامی (حدود 17 دقیقه)

Summarized Report on Northern Sumatra, Indonesia earthquake 2005 March 28, 16:09:36 (UTC)

Tsunami Occurrence in the Makran Region

Tsunami and its effect on the coastal infrastructures presented at 6th A/O Regional Meeting of IAPH 1-4 Feb. 2005 Tehran, Iran

Sumatra Earthquake and Tsunami

U.S. Geological Survey, National Earthquake Information Center World Data Center for Seismology, Denver

European-Mediterranean Seismological Centre,(http://www.emsc-csem.org/)

Sumarta Response Report

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت   توسط S.M.H  |